IT

Technologia informacyjna, (ang. information technology, IT) – całokształt zagadnień, metod, środków i działań związanych z przetwarzaniem informacji. W zakładce IT, postaram się streścić kwestie bezpieczeństwa w internecie, widziane oczami amatora. 

Tworzymy Hiren's BootCD From USB Flash Drive 

Stworzenie pendrive'a z Hirensem niestety nie będzie już takie proste jak wypalenie płyty. Będziemy potrzebowali do tego następujące narzędzia: USB Disk Storage Format oraz Grub4DOS. Oba programy ściągamy i wypakowujemy identycznym sposobem jak poprzednio. Wkładamy pendrive'a i uruchamiamy narzędzie "USB Disk Storage Format" wraz z uprawnieniami administratora (nie dotyczy Windowsa XP lub starszego):

imageimage

W momencie gdy tego nie zrobimy pojawi nam się taki błąd:image

Gdy już uruchomiliśmy program zmieniamy w nim następujące rzeczy:


 1. Upewniamy się, że wybrany jest nasz pendrive.
 2. Zmieniamy "File System" na "FAT32".
 3. Zaznaczamy "Quick Format" by całość przebiegła szybciej.
 4. Gdy wszystko jest już zgodne jak z poniższym obrazkiem naciskamy przycisk "Start".

   

  imageimage

  Pojawi nam się komunikat który informuje nas o wykasowaniu całej zawartości naszej pamięci. Jest to ostatni moment by móc zajrzeć do niego i zobaczyć czy nie zostawiliśmy czegoś co chcielibyśmy zachować. Gdy już jesteśmy pewni naciskamy "Tak".

  imageimage

  Gdy wszystko przebiegnie pomyślnie powinniśmy ujrzeć dość podobny do tego komunikat:image

  Teraz wypakowujemy i uruchamiamy drugi program z uprawnieniami administratora, używając pliku "grubinst_gui.exe". Po uruchomieniu programu musimy zwrócić szczególną uwagę na to jaki dysk wybieramy. Zły wybór dysku może spowodować nadpisanie się bootsektora. Zazwyczaj nasz cel będzie jako ostatnia opcja, lecz nie jest to regułą. Najlepiej byśmy porównali pojemność naszego pendrive'a z poprzedniego programu:

  imageimage

  Resztę opcji w programie wybieramy następująco:

  image


  1. W tym miejscu powinien być nasz pendrive.
  2. Naciskamy przycisk "Refresh"
  3. Wybieramy opcję "Whole Disc (MBR).
  4. Naciskamy "Install".

  Pojawi nam się okno wiersza poleceń, naciskamy klawisz "enter" i wychodzimy z programu.
  Następnie wchodzimy do miejsca gdzie mieliśmy już rozpakowane archiwum z Hiren's Bootem i rozpakowujemy plik z obrazem (Hiren's.BootCD.15.2.iso).

  imageimage

  W przypadku rozpakowania obrazu iso poprzez program 7-zip może się nam ukazać poniższe ostrzeżenie które możemy zignorować:

  imageimage

  Następnie całą wypakowaną zawartość przenosimy na nasz dysk wymienny.

  imageimage

  Gdy kopiowanie zostanie zakończone wchodzimy do folderu "HBCD" i kopiujemy z niego pliki "grldr" oraz "menu.lst" do folderu głównego. Poprawnie wgrany Hiren's Boot powinien mieć następującą strukturę

 5. plików:image

  Sprawdzamy!

  Gdy już mamy wszystko gotowe możemy uruchomić zestaw Hiren's Boot. W tym celu uruchamiamy nasz komputer z płyty lub z USB. Jeśli nie wiesz jak uruchomić swój komputer z nośnika zewnętrznego zajrzyj do instrukcji swojej płyty głównej/laptopa. Na pewno znajdziesz tam potrzebne informacje. Po uruchomieniu Hiren's Boot powinniśmy ujrzeć taki oto widok:imageimage

IT